Jak vznikla móda na sportovní boty?

Rate this post

V posledních letech se sportovní obuv stala opravdu moderní zaležitostí. To znamená, že není používaná pouze v mnoha konkrétních sportovních disciplínách, ale je přítomná v městké módě nebo dokonce na světových módních prohlídkách. Není to však vynález XX. století. Odkud tedy pochází sportovní obuv a proč se těmto botám říká sneakery?

Jak vznikla móda na sportovní boty?

Několik fakt na téma sportovních bot

Prvovzor sportovních bot se objevil v XVIII. století, kdy vznikly nazouvací boty o sportovním charakteru. Mnozí jsou určitě zvědaví, jak vznikl název sneakery. Tento název pochází od anglického slova sneak, jehož význam je plížit se. Boty, o kterých je řeč, jsou boty plimsolls, tak se jim tehdy říkalo či dokonce doposud říká. Jsou to dnešní slippery. Látkový svršek těchto bot je posazený na pryžové podrážce, což umožňuje absolutně tichý pohyb. Tímto by měl být název „sneakers“ dostatečně vysvětlen.

V roce 1892  vznikla první značka, která se věnovala výrobě obuvi. Někomu se může zdát divné, že existovala nějaká firma, která vyráběla boty tohoto druhu ještě před tím, než svoji působnost začali giganti jako Nike nebo adidas. Ale je to tak. Tato firma se jmenovala Keds a výrobky, které nabízela, měly obrovský úspěch. V roce 1917 začala vyrábět ve velkém a stojí za to zmínit, že podnik existuje až dodnes a má na trhu docela silnou pozici, čehož potvrzením může být na příklad kolekce vzniklá při spolupráci s Taylor Swift.

Svůj podíl na tvorbě sneakerů mají nejen Američané, protože ve 20. letech XX. století vytvořil Adolf Dassler model sportovní boty, který názval podle svého jména – adidas. Ano, tento pán stál u zrodu značky adidas, která je jedním z největších na světě podníků pro výrobu sportovního oblečení a bot. Za popularitou bot značky adidas stojí mezi jinými Jese Owens, americký atlet, který vystupoval v adidasech na mezinárodní aréně a dosahoval skvělých výsledků. Velký podíl na rozšíření sportovní obuvi měl také Marquis Converse, který vytvořil jako první na světě basketbalové boty a byl zodpovědný za první spolupráci typu značka – sportovec. Spolupracuje se známým basketbalistou Chuckem Taylorem, jehož signatura se nachází na výrobcích od značky Converse.

Rubriky

admin Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář